Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (studia kwalifikacyjne)

Program na studiach podyplomowych jest zgodny z przepisami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2019 r., poz. 1450).

Celem studiów jest przygotowanie uczestników studiów podyplomowych do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Uczestnicy studiów nabędą również umiejętności i wiedzę z zakresu:

• pracy pedagogicznej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie,
  • diagnozy i terapii,
  • wczesnej interwencji,
  • pracy z rodziną osób niepełnosprawnych,
  • organizowania systemów i strategii wsparcia.

Uczestnikami studiów podyplomowych na tym kierunku mogą być osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych: I i II stopnia lub studiów jednolitych magisterskich. Zatrudnienie w placówce oświatowej nie jest wymagane.

Do podjęcia studiów wymagane jest posiadanie przygotowania pedagogicznego*

*Poprzez przygotowanie pedagogiczne (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575) w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli) rozumiemy nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologiipedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin. O posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego.

Absolwent studiów uzyska kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie, uczącą się w placówkach szkolnictwa specjalnego i ogólnodostępnych integracyjnych placówkach oświatowych. Będzie także posiadał kompetencje do pracy w klasie integracyjnej jako nauczyciel wspierający ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w jego procesie uczenia się oraz do organizacji na terenie swoich placówek kształcenia i wychowania integracyjnego.

• Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii.
  • Podstawowe problemy pedagogiki specjalnej
  • Postawy społeczne wobec osób z niepełnosprawnością i niedostosowaniem społecznym
  • Podstawowe regulacje prawne dotyczące osób z niepełnosprawnością
  • Sytuacja rodziny dziecka z niepełnosprawnością
  • Diagnostyka psychopedagogiczna
  • Zasady i metody pracy opiekuńczo-wychowawczej, rehabilitacyjnej, resocjalizacyjnej i socjoterapeutycznej
  • Podstawy psychologiczne rewalidacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Rewalidacja indywidualna
  • Dydaktyka specjalna
  • Oligofrenopedagogika – edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metodyka nauczania i wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
  • Metodyka nauczania i wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym
  • Metody i formy pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metodyka wychowania w internacie
  • Praktyka

Liczba godzin: 450 h zajęć dydaktycznych + 180 h praktyki zawodowej

Organizacja zajęć:  środy i piątki w godzinach: 16:00-19:30

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy i współpracownicy naukowi Centrum Studiów Podyplomowych Innowacje oraz Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu oraz praktycy zajmujący się na co dzień problematyką niepełnosprawności intelektualnej.

Koszt studiów: Koszt całościowy wynosi 3 500 zł (płatne w czterech ratach) oraz dodatkowo 85 zł opłata rekrutacyjna.