Cel studiów:

Głównym celem studiów jest uzyskanie przez słuchaczy kwalifikacji do prowadzenia zajęć rewalidacyjno – wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów zawartych w § 15 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Uczestnicy studiów nabędą również umiejętności i wiedzę z zakresu:

• pracy pedagogicznej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie,
  • diagnozy i terapii,
  • wczesnej interwencji,
  • pracy z rodziną osób niepełnosprawnych,
  • organizowania systemów i strategii wsparcia.

Adresatami studiów są absolwenci studiów min. pierwszego stopnia (licencjat) posiadający przygotowanie pedagogiczne.
UWAGA! Do podjęcia nauki na studiach podyplomowych nie jest wymagane zatrudnienie w placówce oświatowej w charakterze nauczyciela.

Studia nadają kwalifikacje.
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dające kwalifikacje w połączeniu z pozostałymi wymogami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

• Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii.
  • Podstawowe problemy pedagogiki specjalnej
  • Postawy społeczne wobec osób z niepełnosprawnością i niedostosowaniem społecznym
  • Podstawowe regulacje prawne dotyczące osób z niepełnosprawnością
  • Sytuacja rodziny dziecka z niepełnosprawnością
  • Diagnostyka psychopedagogiczna
  • Zasady i metody pracy opiekuńczo-wychowawczej, rehabilitacyjnej, resocjalizacyjnej i socjoterapeutycznej
  • Podstawy psychologiczne rewalidacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Rewalidacja indywidualna
  • Dydaktyka specjalna
  • Oligofrenopedagogika – edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metodyka nauczania i wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
  • Metodyka nauczania i wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym
  • Metody i formy pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metodyka wychowania w internacie
  • Praktyka

2 semestry (realizowane w ciągu 12 miesięcy), 235 godzin dydaktycznych + 120 godzin praktyk.
Studia realizowane są w środy i piątki w godzinach (16:00-19:30) . Zajęcia odbywają się przeważnie co tydzień.

Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy i współpracownicy naukowi Centrum Studiów Podyplomowych Innowacje oraz praktycy zajmujący się na co dzień problematyką upośledzenia umysłowego.

Koszt studiów: Koszt całościowy wynosi 2 900 zł (płatne w czterech ratach) oraz dodatkowo 50 zł opłata rekrutacyjna.
CENA DLA ABSOLWENTÓW STUDIÓW PROWADZONYCH W CIESZYNIE 2 700 zł