Edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie

Cel studiów:

Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do nauczania przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa oraz Wiedza o społeczeństwie do poziomu szkół ponadgimnazjalnych włącznie. Proponowany program wyposaży uczestników w wiedzę z zakresu nowoczesnych metod pracy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  z dnia 17.01.2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 131.).

Adresatami studiów są absolwenci studiów min. pierwszego stopnia (licencjat) posiadający przygotowanie pedagogiczne.
UWAGA! Do podjęcia nauki na studiach podyplomowych nie jest wymagane zatrudnienie w placówce oświatowej w charakterze nauczyciela.

Studia nadają kwalifikacje.
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dające, w połączeniu z pozostałymi wymogami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, uprawnienia do nauczania Edukacji dla bezpieczeństwa i Wiedzy o społeczeństwie do poziomu szkół ponadpodstawowych włącznie.

Moduł Wiedza o społeczeństwie:

• Człowiek w społeczeństwie
  • Różnorodność kulturowa
  • Struktura społeczna i problemy społeczne
  • Społeczność lokalna i regionalna
  • Kwestie etniczne
  • Państwo, myśl polityczna i demokratyzacja
  • Społeczeństwo obywatelskie i kultura polityczna
  • Środki masowego przekazu w życiu społecznym i politycznym
  • Demokracja w Rzeczypospolitej Polskiej
  • Rywalizacja o władzę (partie i systemy partyjne w Polsce i na świecie)
  • Modele sprawowania władzy
  • Sprawowanie władzy w Rzeczypospolitej Polskiej
  • Kontrola władzy (rola sądów w Polsce i odpowiedzialność konstytucyjna)
  • System prawa w Rzeczypospolitej Polskiej
  • Prawa człowieka i ich ochrona międzynarodowa
  • Ład międzynarodowy
  • Integracja europejska
  • Polska polityka zagraniczna
  • Edukacja i nauka
  • Dydaktyka Wiedzy o społeczeństwie

Moduł Edukacja dla bezpieczeństwa:

• Bezpieczeństwo państwa
  • Przygotowanie do działań ratowniczych w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń
  • (wypadków masowych i katastrof)
  • Podstawy pierwszej pomocy
  • Edukacja zdrowotna. Zdrowie w wymiarze indywidualnym i zbiorowym.
  • Zachowania prozdrowotne
  • Dydaktyka Edukacji dla bezpieczeństwa

3 semestry (realizowane w ciągu 1,5 roku), 610 godzin dydaktycznych + 120 godzin praktyk. (Praktyka z zakresu EDB 60 h + WOS 60 h)
Studia realizowane są w trybie weekendowym (sobota,niedziela) . Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie

Kadrę dydaktyczną tworzą wysokiej klasy specjaliści.

Koszt studiów: Koszt całościowy wynosi 3 900 zł (płatne w sześciu ratach) oraz dodatkowo 50 zł opłata rekrutacyjna.
CENA DLA ABSOLWENTÓW STUDIÓW PROWADZONYCH W CIESZYNIE 3700 zł